Keskustelu

Rekisteröidy tästä
Unohtuiko salasanasi?

Hae keskusteluista
Kettupilli

<< edellinen 1 2 3 4 seuraava >>

Määrää määrää..Montako kertaa,pitää sanoa sama?Ja aika moni,maanomistaja kyllä.
Ei laita pahakseenkaan,vaikka kettuja pyytääkiin alueilta pois.

Meni sivu aiheen..
Nauraataamaan alkaa,tämä sama joka on kaikille selväs tullut.
Jo ajat sitten..
metsätaloudenharjoittaja:en pidä siitä,että te tapatte tärkeimmät myyräkannan kurissapitäjät ja syötätte taimikkoni myyrille.


Sinä metsänomistajana voit päättää kuka metsästää maillasi ja mitä. Pidä huoli omista taimistasi. Kuka tässä on sinun maillasi metsästänyt kettuja?

Vain tietämätön

tai typerys tai tietämätön typerys maanomistaja sallii maillaan ketunmetsästyksen.

Minun kommenttini

koskevat myyrätuhoalueilla tapahtuvaa täysin tuomittavaa ja äärimmäisen vahingollista pienpetojentappoa.Jos metsästysalueellanne ei ole myyrätuhoja,niin ei ole tarpeen kommentoidakaan,tosin tämä lienee toistaiseksi vapaa maa.
Kyllä tänne on saatava,pakkorekistöröinti..
Muuten nämä aiheet,menee päin perhettä..
Tämähän vasta hauska potilas on, tämäpähän metsätaloudenharrastelija. Latelee viisauksina asioita, missä ei ole päätä eikä häntää. Ei esim. ensimmäistäkään lähdettä, mihin väitteensä perustaa, ei linkkiä mistä voisi tarkistaa näitä sepityksiä ja niiden todenperäisyyttä.
Virkistävää provoa?

Wainooja voisi

ensin esittää omat lähteensä mihin perustuu hillittömän pienpetojentapon paremmuus luonnolliseen tasapainotilaan verrattuna.
Ensinnäkin, en ole ottanut kantaa tuohon pienpeto-asiaan ollenkaan. Voin kyllä metsästäjänä sekä metsänomistajana kertoa mielipiteenäni, että kylläpä vaan pienriistakanta korreloi hyvinkin voimakkaasti pienpetojen määrään. Eli mitä enemmän supeja, kettuja (minkkejä) on, sitä vähemmän on pientä riistaa.
Määrätietoinen ja tarmokas petojen harvennus auttaa parhaiten esim. metsäkanalintu kannan elpymistä. Itsestäänselvää.
Eikä kyse ole että esim. kettu syö tuhat myyrää vuodessa jne...
Eikös nämä taimet kannattaisi myrkyttää jollain tapaa? Eikös niitä tököttejä ole olemassa?

Ei niitä tarvitse

myrkyttää,kyllä myyrät ne hengiltä syövät.
Joko et ymmärtänyt kysymystä tai ei vain kiinnosta. Myrkyttää=Käsitellä ne myyrän herkkutaimet jollain aineella ettei olekaan enää niin herkulllista.

Kaikki 200000

taintako?Pienpedot suojaavat taimet ja vieläpä ilmaiseksi.

Metsästys tapahtuu

pääsääntöisesti metsässä.Metsässä ainakin pitäisi kasvaa puita.Puut ovat tämän maan ainoa strateginen voimavara.Metsätalouden toimintaedellytyksiä voimakkaasti haittaava perusteeton ja holtiton pienpetojenmetsästysharrastus ei saa jyrätä kansallista etua.

Yritin

jo tuossa näädänpyyntikeskustelussa saada vastausta siihen, että mistä tämä myyrävouhotus nyt on saanut alkunsa, mutta keskustelu tyrehtyi. Tämä on täysin provokatiivista mieleltään sairaan ihmisen yksioikoista, ylipäätään metsästyksen vastaista kirjoittelua. Mitään näin naurettavaa en ole kuullut koskaan. Meilläkin täälläpäin on tällä hetkellä kaikkien aikojen myyrävuosi menoillaan ja aivan varmasti tulee myyrätuhoja taimikoissa, mutta missä ne on pedot? Ei niitä ole ollut ikinä, mutta samalla lailla ne on vaan nuo myyrähuiput laantuneet yhtä nopeasti kuin ovat alkaneetkin. Myyräsykli vaihtelee niin nopeasti, että siihen ei pysty petojen pyynnillä vaikuttamaan, vaikka haluaisikin. Entäs nuo jänikset sitten? Nekö ei syö koivun taimia?
Taisi alkaa siitä kun mulkvisti alkoi kertomaan tarinoitaan kettujen hyödyllisyydestä ja nyt se kettu on vaihtunut jostain syystä supiin ja minkkiin.
Niin onko tullu pillillä saalista? Tämä kiinostais enemmän kun tuo myyrä keskustelu!
Itse sain komean urosketun. Pillinä Nordic predtor. Houkutteluaika n. 50 min. Tuli tuulen yläpuolelta. Ampumamatka n. 15m. Aseena rihlakko. Ampuma-aika n. klo 19.00.
Koppelokytö:Itse sain komean urosketun. Pillinä Nordic predtor. Houkutteluaika n. 50 min. Tuli tuulen yläpuolelta. Ampumamatka n. 15m. Aseena rihlakko. Ampuma-aika n. klo 19.00.


jäniksen huudollako houkuttelit vai hiiren huutolla. oliko sulla se kumirengas siinä keskinmäisessä kolossa. piditkö pitkiä taukoja huutojen välissä.
Koppelokytö:Itse sain komean urosketun. Pillinä Nordic predtor. Houkutteluaika n. 50 min. Tuli tuulen yläpuolelta. Ampumamatka n. 15m. Aseena rihlakko. Ampuma-aika n. klo 19.00.


Pillittelitkö maasta vai tornista?
Jäniksen parkunalla houkuttelin. Rengas oli siinä kolmannessa urassa.
Eikös ne urat mene jotenkin näin: hiiri - kani - rusakko/jänis - kauris.
Maasta houkuttelin.
Asuna/naamiona oli DePaul Designin halppis lumipuku.
Kräpä: kettu käyttäytyy pillille tullessaan saalistajana, ei saalistettavana.
Ja kuten sanoin se tuli tuulen yläpuolelta. Pysähtyi ihmettelemään siihen 15 metrin päähän. Tuuli oli aika kova ja tuli vähän lunta, joten ainakaan se ei kerennyt minua haistaa. Saattaa olla, että lumisadekin naamioi minua vähän.
Ja ampumahetkellä oli todella pimeä.
Sen käyttäytyminen on siis mitä on. Kokemusta vain yhdestä ketusta.
Täällä kuvia: http://forum.eralle.net/viewtopic.php?t=19735&start=405

kettupilli

ostin kyseisen kettu pillin syksyllä, ja menin elokuun lopulla ilta hämärässä pillittämään. nopeasti ilta hämärtyi ja pillittelin pellon laidassa, hetken päästä oli tosi hämärää ja eteeni pellolle enää nimeksi näkyvyyttä, siinä samassa kettu alkoi prääkyä suoraan edessäni ja kettu meni noin 100 metrissä edes takasin ja istui pellolla pilliin vastaillen pimeys esti ketun saannin. nyt maaliskuussa koitin pillittää, kettu tuli eteeni noin 15 min pillityksen jälkeen hankikannolla klo 18.00
nordik predator:ostin kyseisen kettu pillin syksyllä, ja menin elokuun lopulla ilta hämärässä pillittämään. nopeasti ilta hämärtyi ja pillittelin pellon laidassa, hetken päästä oli tosi hämärää ja eteeni pellolle enää nimeksi näkyvyyttä, siinä samassa kettu alkoi prääkyä suoraan edessäni ja kettu meni noin 100 metrissä edes takasin ja istui pellolla pilliin vastaillen pimeys esti ketun saannin. nyt maaliskuussa koitin pillittää, kettu tuli eteeni noin 15 min pillityksen jälkeen hankikannolla klo 18.00


vai kettu oikein vastaili. kuka uskoo.

joopa joo

usko pois itsekkin ihmettelin mikä sen ketun sai huutamaan, tuli mieleen että olisiko sillä ollut ketun poikasia lähistöllä, kun asuttu pesä oli puolen kilometrin päässä. kettu tuli pellolle eteeni ja alkoi prääkyä. koko näytöstä kesti lähes puoli tuntiä. kettu istui ja huusi pillille. kettu ehkä haistoi ihmisen hajua ja varoitteli mutta pillin ääni sai kiinnostumaan. tämä oli elo -syykuun vaihteessa ja poikaset oli silloi jo isoja. mutta pilli kiinnosti katselin näytöstä katselu kiikarilla.

joopa joo

ketun haaska pyynnissä olen huomannut, että kettu on tullut haaskan taakse ja palannut nopeasti takaisin ja mennessään prääkynyt, mutta sinä yönä ei ole tullut haaskalle. kettu on haistanut kyttääjän.
Älkää välittäkö tai piitatko niiden horinoihin... Antaa piipertäjien kirjoittaa mitä kirjoittaa, jos ne ei muusta jaksa piipertää kun noista pienpetojen rauhoituksista niin antaa piipertää... Jatketaan me keskusteluja metsästyksestä ja erästyksestä..

P.S Aivot käyttöön kettutarhaajat!

<< edellinen 1 2 3 4 seuraava >>

Takaisin ylös