Itä-Saariselän aarniot hupenevat
Urho Kekkosen kansallispuiston itäpuolella moottorisahat alkoivat ulvoa uudestaan kaksi vuotta sitten. Vaeltajain polut ikimetsässä lyhenevät siellä koko ajan. Pian on mentävä tosi kauas itään oikeaa ikimetsää löytääkseen erämaan mitassa.
Venäläinen rajavalvontatie Raja-Joosepin naapurin puolella saatiin tukkirekkain kestäväksi ja metsänkaato UK-puiston selän takana alkoi tai itse asiassa jatkui oltuaan 1990-luvulla pitkään keskeytyksissä.
Uusia hakkuuaukkoja on syntynyt kesähakkuina Jaurin laakson aarnimännikkökankaille Korvatunturin luoteispuolelle (täällä aivan uuden joen laaksossa) ja toisaalta Ylä-Koallanjoen vaaroille, Vuonnijaurin länsipuolelle, jossa on vanhaakin aukkoa.
Rankaa pukkaavat suomalaiset kuskit Rovaniemelle. Sieltä pöllit kulkevat rautateitse tehtaalle rannikolle. Sopimusesteitä aarnipuiston käytölle ei ehkä enää ole?
Samaan aikaan naapurin metsäteollisuus kärsii tukkipulasta. Suomesta irtoaa tuohta Muurmannin metsämafialle kotimaata enemmän. Siellä mukana ovat lupaviranomaisina metsätalouspiiri ja rajavartiolaitos, koska käytetään rajavalvontatietä ja ollaan laitoksen reviirillä muutoinkin.
Alkanut toiminta iskeytyy erityisesti suomalaisiin eräretkeilijöihin ja kanoottivaeltajiin, jotka vihdoin ovat löytäneet Itä-Saariselän jäkälätunturit ja alueen kirkkaat vesistöketjut.
Jorma Mattsson
Lue koko juttu Erä Vaeltaja 7E-2006!


